ATLANTA - Naravno, Obama je sada mnogo popularniji nego što je bio kao predsjednik, a kongresni izbori će biti referendum za njegovog potpredsjednika i aktuelnog predsjednika SAD, Joe Bidena.
Obama se priključio kampanji u Džordžiji, za vikend putuje u Mičigen i Viskonsin, a potom u Nevadu i Pensilvaniju.
Demokrate se trude da održe tijesnu većinu u Predstavničkom domu Kongresa, kao i u Senatu gdje imaju 50 mjesta. Bidenov rejting je nizak, oko 40 odsto, a u vrijeme inflacije politički stratezi demokrata smatraju da Obama može da dopre do više birača.
"Obama zauzima posebno mjesto u današnjoj politici, ima veliki uticaj na demokrate, ali ga vole i neopredijeljeni birači", kaže Dejvid Akselrod koji je bio u Obaminoj kampanji za predsjednika.
"Barack Obama je demokrata koji najbolje komunicira sa biračima, i najpopularnija je politička ličnost u zemlji, bez obzira na partijsku pripadnost", kaže Bakari Selers, demokrata i politički analitičar.
Kada je sišao sa vlasti 2017. Obamin rejting je bio 59 odsto, a Galupovo istraživanje pokazalo je da je poslije godinu dana narastao na 63 odsto. I to je mnogo više nego njegovi rejtinzi 2010. kada su demokrate izgubile većinu u donjem domu Kongresa. Potom su republikanci uzeli i Senat.
Liz Smit, koja radi političku strategiju za demokrate, kaže da je Obama u boljoj poziciji od Bidena da se obrati Amerikancima koji još nisu riješili za koga će i da li će glasati, zbog trenutne inflacije i ekonomske situacije.
"Ako ovo bude referendum o demokratama i ekonomiji, onda smo pukli. Morate da napravite da ovo bude izbor između dvije partije i iskristališete razlike".
Obama je, kaže Smit, 2008. i 2012. uspio da dobije glasove i bijelaca iz radničke klase, koji se ne smatraju nužno dijelom "Obamine koalicije".
To ne mora da se desi i na ovim kongresnim izborima, ali Obama sada nije predsjednik i analitičari očekuju da može više da se distancira od zakona koje je donijela Bidenova administracija - o smanjenju inflacije i pomoći tokom pandemije - za koje republikanci tvrde da su odgovorni za visoku inflaciju.
Smit i Akselrod kažu da Obama može da podsjeti i birače na zakon o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti (Obamacare) donijet za vrijeme njegovog mandata, koji je sada dio sistema zdravstvenog osiguranja u Americi. Selers dodaje da Obama, kao prvi predsjednik crnac, može bolje da komunicira sa manjinskim grupama.
U Džordžiji, Obama će pokušati da pomogne prvom afroameričkom senatoru u istoriji Džordžije, Rafaelu Vornoku, i prvoj guvernerki crnkinji u toj državi, Stejsi Ejbrams. Vornok je u opasnosti da izgubi mjesto od republikanca Heršla Vokera, dok Ejbrams staje na crtu aktuelnom guverneru Brajanu Kempu.
U Mičigenu, Obama će stajati uz guvernerku Grečen Vitmer koja se trka sa republikancem Tjudorom Diksonom, a u Viskonsinu će podržati kandidata za Senat Mandelu Barnsa, koji pokušava da smijeni republikanca Rona Džonsona.
Obama će otići i u Filadelfiju, gjke je demokratama potrebna velika izlaznost Afroamerikanaca kako bi pobijedili u trkama za mjesta senatora i guvernera.
Budući da demokrate u Senatu imaju 50 mjesta, koliko i republikanci, važno je da zadrže svako mjesto ako žele da imaju većinu. Najtješnje trke za senatska mjesta su u Džordžiji, Viskonsinu i Pensilvaniji - gdje je za demokrate ključno da crnci izađu i glasaju.
Analitičari ukazuju da su skoro svi predsjednici, sa potencijalnim izuzetkom Trumpa, bili popularniji kada su sišli s vlasti.
Bivši predsjednik Bil Klinton imao je ključnu ulogu u Obaminom reizboru 2012, jer je u periodu kada su republikanci nizali izborne uspjehe, uticao na umjerene birače. Takođe se smatra da je njegova podrška bila presudna kada je Obama bio u tijesnoj trci sa republikancem Mitom Romnijem.
"Klinton je za nas bio MVP 2012.", kaže Akselrod.
Dodaje da Obama i Klinton imaju sličan pristup biračima.
"Obojica imaju tu sposobnost da kolokvijalizuju komplikovane političke teme i da o njima govore zdravorazumski. Oni su pripovjedači", zaključuje Akselrod.