U potrazi za boljim životom mnogi ljudi napuštaju Siriju, Afganistan, Pakistan, Libiju i druge zemlje i čine Balkansku rutu kojom dolaze u Bosnu i Hercegovinu. Dnevno više od stotinu, novi je podatak državnih institucija.
Oni u nekoliko gradova preživljavaju na otvorenom – Sarajevo, Bihać, Velika Kladuša. Umjesto države, brigu vode građani, volonteri, nevladine organizacije…
Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić kaže da će ljudima koji žive na otvorenom, kako tvrdi, država pružiti adekvatan smještaj.
Saopštio je i da će biti ojačana kontrola bosanskohercegovačke granice, tako što će se pomoći Graničnoj policiji, Službi za poslove sa strancima, a bit će uključene i druge policijske agencije.
Od evropskih institucija i Ujedinjenih nacija Zvizdić očekuje značajnu stručnu i tehničku, a posebno finansijsku pomoć, kako bi se poboljšali uslovi smještaja, zdravstvene zaštite, kontrole dolaska u zemlju...
Parku u centru Sarajeva prekoputa Vijećnice dom je za više stotina unesrećenih ljudi. Među njima su porodice sa djecom i trudnice. Građani donose garderobu i hranu.
Ljekari su nekima pružili i pomoć, a volonteri kažu da je pomoć tražena jer pojedina djeca imaju problema sa bubrezima. Pored smještaja, trenutno je potrebna hrana, garderoba, higijenske potrepštine, pelene i hrana za bebe i druge stvari, kažu volonteri.
Volonteri su jučer saopštili Glasu Amerike kako ovih dana očekuju da će u zemlju ući oko 500 izbjeglica i migranata.
Priliv izbjeglica i migranata u Bosnu i Hercegovinu se konstantno povećava od početka ove godine.
Državne institucije raspolažu podacima da je u zemlju od početka godine ušlo više od 3.500 izbjeglica i migranata. Preciznim brojkama ne raspolaže niko u zemlji, a vjeruje se da je broj znatno veći.
Balkanska ruta podrazumijeva put: Turska - Grčka - Albanija - Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina i dalje prema Evropskoj uniji.
Zvizdić kaže da će Koordinaciono tijelo za pitanje migranata postati Operativni štab sa ciljem da koordinira svim aktivnostima i nadležnim institucijama.
On nije precizirao u koje objekte će migranti i izbjeglice biti smješteni, tvrdeći da će biti osigurana zdravstvena zaštita i sve drugo što je dostojno za čovjeka.
Iz Islamske zajednice Bosne i Hercegovine je danas stigla vijest da su odlučili izdvojiti 100.000 maraka za izbjeglice i migrante.