Centar za istraživačko novinarsko Srbije predstavio je danas online igru koja se tiče javnih nabavki. Igra „Dobar, loš, korumpiran” pokazuje načine namještanja tendera, dok se igrači suočavaju sa korupcijom, političkim i ekonomskim pritiscima.
Jedna od ponuđenih opcija je da postanete korumpirani i da slušate prijedloge gradonačelnice suprotne propisima o javnim nabavkama. Ako pristanete na to, sprovodite nabavke po njenoj želji.
Naprimjer, za novogodišnje praznike, ako ne želite naljutiti gradonačelnicu, trebate onda obaviti nabavku novih ukrasa, a ne da se koriste prošlogodišnji. Prijedlog gradonačelnice je da se nabave ukrasi od slonovače, a što nudi samo jedna firma.
Druga opcija je da funkciju obavljate pošteno i da radite u skladu sa propisima i u interesu građana.
Na ovom linku možete igrati igricu i ovisno o ponašanju vidjeti sa čim se sve možete suočiti.
Široko raspotranjene zloupotrebe u javnim nabavkama
Javne nabavke se i u BiH masovno zloupotrebljavaju o čemu svjedoče brojni izvještaji i primjeri.
Tako je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BIH) analizirala tender za nabavku službenog automobila u općini Banovići. Tender je sadržavao detaljne karakteristike koje su odgovarale Passatu. U konačnici taj automobil je i kupljen za gotovo 70.000 maraka.
Podaci Agencije za korupciju i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH kažu da se najviše prijava u 2017. godini odnosilo na korupciju u javnom sektoru i postupcima javnih nabavki.
Javne nabavke bile su predmet analize Fonda otvoreno društvo BiH, Razvojne agencija Eda Banja Luka, Transparency International BiH, Centra za istraživačko novinarstvo BiH i UG „Tender“ Banja Luka u 2017. godini.
Na nezakonit način su institucije i javna preduzeća potrošili gotovo 11 miliona maraka kroz postupke javnih nabavki u periodu od aprila do septembra 2017. godine.
Uočeno je da u procesima nabavki dominiraju diskriminirajući kriteriji, tehničke specifikacije koje upućuju na određenog proizvođača, netransparentno planiranje, kratki rokovi…
„Slobodna” tumačenja
U Srbiji se sistem javnih nabavki često zloupotrebljava „slobodnim” tumačenjem propisa, kaže Milica Stojanović iz Centra za istraživačko novinarstvo Srbije.
„Recimo, hitnost nabavki, što je mogućnost koju Zakon dozvoljava i koja se u nekim životnim situacijama zaista događa, ponekad se zloupotrebi tako što se za hitnu proglasi nabavka koja to uopšte nije, čime je omogućeno da se primene drugačiji kriterijumi i smanji konkurencija”, kaže ona.
Prema njenim riječima, jedan od načina zloupotrebe su i detaljne tehničke specifikacije navedene u tenderskim dokumentacijama.
„Naručilac ima mogućnost da, kada nabavlja, na primer, neku robu odredi kako ona treba da izgleda (od kog materijala, kakvog kvaliteta, kakvih karakteristika, sa kolikom garancijom). Međutim, naručioci u nekim situacijama traže robu baš u detalj onakvu kakvu ima samo jedna firma na tržištu”, kaže Stojanović.
Facebook Forum