Češka je radila na tome da se odvikne od ruske nafte i gasa od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Zemlja već tada nije imala direktne ugovore sa ruskim dobavljačima gasa.
Sada naftovod TAL ima kapacitet da zadovolji svu svoju potražnju za naftom, više se ne mora oslanjati na naftovod Druzhba sa istoka, koji je ranije isporučivao polovinu njihovih zaliha.
"Ovo je ključan trenutak za Češku jer nas Rusija više ne može ucjenjivati (snabdijevanjem energijom)", rekao je Fiala.
Nadogradnja transalpskog (TAL) cjevovoda, koji ide od Italije do Njemačke prije nego što se ubaci u konektor, udvostručuje raspoloživi kapacitet Češke na 8 miliona metričkih tona godišnje, što je dovoljno za njene godišnje potrebe.
Testiranje i certifikacija moraju biti završeni, ali Fiala je rekao da bi se zemlja već mogla osloniti na TAL ako dođe do bilo kakvog prekida ruskih tokova kroz naftovod Druzhba koji snabdijeva Češku već šest decenija.
Državna kompanija za naftovode MERO saopćila je da očekuje da će u drugom tromjesečju početi povećavati isporuke nafte.
Češka je počela diverzifikovati snabdijevanje 1995. godine izgradnjom naftovoda IKL koji se povezuje sa TAL u južnoj Nemačkoj. Ali jedna od dvije češke rafinerije, obje u vlasništvu poljskog Orlena, nastavila je prerađivati rusku naftu.
Ministar finansija Zbynek Stanjura rekao je da je Orlenova češka jedinica Unipetrol naznačila nultu kupovinu nafte iz Rusije u drugoj polovini godine.
Unipetrol je u zasebnom saopćenju naveo da će preći na nove mješavine sirove nafte nakon što se testiraju nadogradnje TAL-a i budu u potpunosti operativne, što se očekuje do kraja prve polovine godine.
Zavisnost Češke od ruskog goriva značila je da je izuzeta od sankcija Evropske unije na rusku naftu.
Čak i nakon potpunog prelaska sa ruskog snabdijevanja, operativni direktor MERO-a Zdenek Dundr rekao je Reutersu u novembru da će naftovod Druzhba ostati kao rezerva.